Słowniczek

Dekory są to elementy ozdabiające stosowane w sztukatorstwie jako formy rzeźbione, mające podkreślić zdobny charakter wnętrza. Stosujemy je jako wstawki w dekoracjach ściennych i sufitowych. Mogą mieć formy proste przestrzenne, jak też mocny motyw nawiązujący ściśle do epoki lub stylu.

Firma abakus Team – sztukateria posiada szeroką ofertę dekorów stosowanych w dekoracjach wnętrz. Projektanci projektując swoje realizacje stosują dekory jako rozbudowanie listew prostych, przy ekranach, narożnikach. itp.

Fasety gładkie jest to zaokrąglony element pomiędzy ścianą a sufitem. Wykonywane z gipsu elementy zdobią narożnik w sposób nowoczesny albo klasyczny. Firma Abakus Team – sztukateria wykonuje fasety gładkie w dowolnym rozmiarze i formie. Długości wykonywanych elementów ustalane są z klientem w czasie pomiarów, można wykonać elementy nawet o długości 6 metrów. Wzór może być dowolny wybrany z katalogu firmy lub zaprojektowany przez siebie albo projektanta.

Obecnie profile gładkie to najczęściej wybierany rodzaj faset. Ryflowania uwidocznione na elementach komponują się idealnie z dzisiejszymi trendami w dziedzinie dekoracji i aranżacji wnętrz. Projektanci wybierając fasety gładkie kierują się efektem końcowym który zadowala nawet najbardziej wymagających klientów. Możliwość wykonania tych elementów w kształcie koła czy elipsy dają nowe możliwości dekorowania. Standardem jest przygotowanie próbek wzorów sztukaterii specjalnie dla klienta i pod jego wnętrze. Przykładając elementy w miejsce przeznaczenia zamawiający może zobaczyć czy wzór który wybrał, wygląda efektownie i zadowala go w pełni. Fasety gładkie bardzo ładnie komponują się z każdym rodzajem wnętrza. Montaż elementów odbywa się na klej Stabil PKG28 który idealnie łączy element z podłożem. Zamontowane elementy traktujemy jako element ściany czyli nie wymagają specjalnych farb do ich pokrycia. Wystarczają w zupełności farby ogólnie dostępne na rynku: akrylowe, akrylowo-lateksowe, lateksowe które spełniają swoje zadanie. Po pomalowaniu nie widać połączeń elementów a całość tworzy spójną całość. Dzięki swojej uniwersalności i wszechstronności fasety gładkie zdobywają coraz więcej zwolenników, a firma Abakus Team – sztukateria wykonuje coraz to nowe formy elementów, ku zadowoleniu klientów.

Fasety oświetleniowe to listwy gipsowe w formie prostej lub ozdobnej przystosowane do zamontowania wewnątrz elementu oświetlenia. Konstrukcja listwy pozwala na bezproblemowy montaż do płaszczyzny ściany lub sufitu. Efektem jest podświetlenie dające światło na całość lub część płaszczyzny. Firma Abakus Team-sztukateria wykonuje fasety oświetleniowe o dowolnej wielkości i długości.

Klienci najczęściej decydują się na podświetlenie sufitu listwą LED która jest energooszczędna i trwała. Projektanci w swoich realizacjach stawiają na różnorodność zastosowania faset pod oświetlenie, mając nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Doświetlenie ciemniejszej części ściany czy też wyeksponowanie obrazu albo rzeźby itp. na które pada światło o dowolnej konfiguracji to już nie problem. Nowością jest oświetlenie led w postaci listew ekranowych, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na wykonanie obramienia z którego wychodzi światło. Abakus team projektując listwę ekranową o symbolu LOE 01 uzyskał ten efekt, który był wykorzystany przy wielu realizacjach, gdzie w środkowej części ekranu umieszczano tapetę czy też wykonywano imitację marmuru tzw. Stiuk lub trawertyn. Fasety oświetleniowe mogą być bardzo ozdobne w swojej zewnętrznej formie, dzięki temu bez problemu znajdują zastosowanie nie tylko w stylach nowoczesnych i klasycznych ale też stylizowanych czy retro.

Fasety ozdobne to elementy dekoracyjne montowane w złączeniu ściany i sufitu. Podkreślają w sposób bardzo ozdobny charakter pomieszczenia i są ściśle powiązane za stylami architektury. Firma Abakus Team – sztukateria produkuje elementy ozdobne w wielu sprawdzonych wzorach które można dopasować do różnych styli i epok.

Wzory faset ozdobnych mają wyraziste niepowtarzalne motywy, dzięki zastosowaniu nowoczesnych form silikonowych i żywicznych. Zapewnia to nam stabilność wymiaru elementu oraz jego powtarzalność. Fasety ozdobne to od setek lat nieodzowne dekoracje zabytków architektury, pałaców itp. W teraźniejszości wzory ozdobne cieszą się nie mniejszą popularnością dzięki swoim zdobniczym walorom. Klienci poszukują elementów które idealnie wkomponują się, a zarazem wtopią we wnętrze tworząc całość z meblami czy też dekoracyjnym oświetleniem. Elementy wykonane z gipsu wykazują się ponad przeciętną trwałością i efektownym wyglądem. Projektanci przy swoich realizacjach, często korzystają z ozdobnych wzorów, czerpiąc inspiracje z pałaców które w Polsce a nawet Europie są wręcz kwint esencją sztukatorstwa ozdobnego. Dawniej jak i współcześnie rzeźbę fasety pokrywa się różnego rodzaju kolorami, wydobywając naturalny charakter elementu. Stosuje się też techniki specjalne jak pozłotnictwo czy patynowanie. Sztukaterie mające dziesiątki lat a nawet setki, można czyścić z nadmiaru warstw farby, odzyskując jej oryginalny wzór i blask. Fasety ozdobne odlewa się z użyciem mikro zbrojenia oraz siatki z włókna szklanego, co pozwala na wykonanie elementów o różnej długości.

Konsola jest to ozdobny element o charakterze architektonicznym w formie wspornika. Element stosowany w wielu epokach, o zastosowaniu konstrukcyjno- dekoracyjnym. Może być stosowany jako podpora, lub podstawa rzeźby, popiersi, wazonów.

Firma Abakus Team – sztukateria posiada szeroką ofertę konsoli zarówno w formie prostej jak też ozdobnej. Elementy wykonane są z gipsu oraz zbrojone mikro zbrojeniem. Klienci wybierają konsole jako podpory w przejściach, pod podciągami itp. Elementy dodają spójności wnętrzu oraz zapewniają ład architektoniczny. Jest to jeden z najczęściej używanych elementów sztukatorskich w dekoracjach wewnętrznych, stosowane także na elewacjach zewnętrznych jako podpory balkonów, pod podbitką, gzymsie itp.

Kolumna jest to podpora budowli. Zbudowana jest z bazy, trzonu oraz głowicy zwanej też kapitelem. Trzon ma przekrój okrągły, wielokątny lub profilowany. Kolumna jest często stosowana jako element dekoracyjny nie pełniący funkcji nośnej. Wyróżniamy trzy rodzaje kolumn: wolno stojąca, przyścienna lub zespolona z filarem tylko częścią swego obwodu(pół kolumna, ćwierć kolumna). Trzon może zwężać się ku górze, ku dołowi albo mieć jednakową średnicę na całej wysokości. Kolumny dzielimy na doryckie jońskie, korynckie, rzymskie.

Firma Abakus Team – sztukateria wykonuje kolumny i głowice w różnych wzorach, stylach oraz wielkości. Dopasowywane są one wg. potrzeb i przeznaczenia, a wykonywane do wnętrz z gipsu. Nowością jest profilowanie słupów prostych na zewnątrz styropianem, nadając im kształt i formę. Pracownia sztukatorska posiada w swojej ofercie szeroką gamę wzorów kolumn i głowic.

Medaliony zwane też płycinami, są to rzeźbione elementy w formie obrazu lub płaskorzeźby. Posiadają bardzo realistyczne motywy, często scenki, postacie. Kształty ich były zróżnicowane okrągłe, owalne prostokątne lub po kwadracie. Motywy zawarte są często charakterystyczne dla zdobień renesansowych, manierystycznych, barokowych i klasycystycznych.

Współcześnie medaliony stosuje się jako wkomponowane w ścianę motywy, scenki, postacie lub wolno wiszące płaskorzeźby. Klienci często podświetlają płyciny wydobywając światłocień oraz głębię rzeźby. Projektanci w swoich realizacjach wkomponowują w ścianę element ujednolicając je kolorystycznie aby uzyskać efekt jedności ze ścianą przy jednakowym zachowaniu rzeczywistego wrażenia oraz formy. Medaliony wykonywane przez firmę Abakus Team – sztukateria zrobione są z gipsu i zbrojone siatką oraz mikro włóknem. Występują w kolorze białym, do malowania lub spatynowane( postarzone) woskami pszczelimi na bazie terpentyny. W pałacach medaliony swoim wzorem nawiązywały często do pomieszczeń w których były montowane np. w jadalni kosz owocowy lub motywy roślinne.

Nisza jest to wnęka, lub wgłębienie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Elementy te w zależności od okresu były formami prostokątnymi lub półokrągłymi. Nisza obramowana może być listwą prostą, kolumienką lub pilastrem. W środku wnęki często wstawiano posągi lub jak w okresie manieryzmu pozostawały puste.

Współcześnie firma Abakus Team – sztukateria produkuje nisze jako gotowy element do wkomponowania w ścianę. Są one łatwe w montażu oraz trwałe. Wykonane z gipsu ceramicznego oraz zbrojone siatką z włókna szklanego. Klienci cenią sobie możliwość samodzielnego kształtowania formy i wielkości. Obramowanie niszy dobierane jest indywidualnie pod wnętrze, tak samo jak jej głębokość. Projektanci w swoich realizacjach stosują nisze jako elementy dekoracyjne eksponując w nich często perełki wnętrzarskie które klient posiada, lub też nisza jest ozdobą gdzie tylko załamuje się światło tworząc światłocień.

Panele naścienne to elementy montowane w dolnej części ściany do wysokości 110-120 centymetrów. Wykonane mogą być w formie prostej przestrzennej lub z motywem ozdobnym. Swoją popularność zyskały poprzez możliwość stosowania ich zamiast stolarki drewnianej.

Przewaga paneli naściennych gipsowych nad drewnianymi to różnorodność wzorów, które firma Abakus Team – sztukateria wykonuje w dowolnej konfiguracji i o dowolnym projekcie. Dół paneli to cokoły które łączą się z podłogą. Cokoły wykonane z gipsu to nieograniczone możliwości projektowania wzoru ale też kształtu np. koło elipsa itp. Panele naścienne i cokoły idealnie komponują się z każdym stylem i są nieodzownym produktem przy dzisiejszych realizacjach. Elementy można pokrywać dowolnymi farbami, które zabezpieczają i nadają elegancki wygląd oraz praktyczność (łatwe czyszczenie).

Rozety – centralny element dekoracyjny sufitu. Charakteryzuje się ornamentem w kształcie stylizowanego wpisanego w zarys kolisty kwiatu. Może być plafonem z gładkimi zdobieniami zwanymi ryflowaniem, stosowana w każdym stylu. Po dopasowaniu wielkości, motywu do pomieszczenia jest nieodzownym elementem dekoracji sztukatorskich.

Rozeta umiejscowiona jest na suficie między fasetami lub listwami. Dobrana jest w ten sposób aby pasowała wzorem do stylu albo rzeźby tam zawartej. Podobną sytuację mamy przy rozetach gładkich z ryflowaniami, tam faseta jest z takimi samymi dekoracjami aby tworzyły na suficie spójną całość. Firma Abakus Team – sztukateria wykonuje rozety proste o dowolnej wielkości oraz formie. Posiadamy w ofercie wiele wzorów, które pasują do siebie stylistycznie. Klienci wybierając rozety często sugerują się oświetleniem które będzie zamontowane w rozecie. Projektanci w swoich realizacjach często stosują rozety w różnych kształtach np. elipsy, rombu, sześcianu. Formy rozet często powiększone są opaskami na suficie, co potęguje ich wielkość przy zachowaniu delikatności. Rozety produkowane przez firmę Abakus Team wykonane są z gipsu a zbrojone mikro zbrojeniem i siatką z włókna szklanego. Rozety ozdobne to nieodzowne wyposażenie pałaców, obiektów muzealnych, w których forma jest ściśle dopasowana do epoki w której była wykonana. Współcześnie wzory gładkie to z kolei niezbędnik nowo budowanych domów hoteli czy restauracji.

Abakus Team – Sztukateria
ul. Agrestowa 10
52-200 Wrocław-Suchy Dwór

Email:

Dział produkcji i montażu:

Zbigniew Wrześniak, tel. +48 501 465 553

Sławomir Kępa, tel. +48 696 442 558