Listwy okienne są nieodzownym atrybutem każdej ładnie prezentującej się elewacji. Przyozdobiona wnęka okienna nabiera niecodziennego wyglądu .Opaska okienna wychodząca bezpośrednio z otworu okiennego na lico elewacji sprawia że okno wychodzi jakby z głębi uwidaczniając walory stolarki okiennej. Stosując różne szerokości listw okiennych możemy wpływać na rzeczywistą wielkość okna na elewacji .Daje nam to duże możliwości co do zaprojektowania i aranżacji elewacji.

Listwy elewacyjne okienne mogą być zrobione z różnych materiałów .Produkowane są między innymi z zapraw tynkarskich ,gipsowych oraz styropianów i styrodurów powlekanych masami klejowymi i mineralnymi. Rodzaj zastosowanych materiałów ma istotny wpływ na czas produkcji i montażu listewek okiennych.

Listwy okienne gipsowe stosowane były i nadal są , ale już w małym stopniu na budynkach. Dlaczego są mniej stosowane i wypierane przez alternatywne produkty? Minione stulecie miało decydujący wpływ na stan techniczny i wizualny opasek .Sypiące się listwy przyokienne i detale architektoniczne współtowarzyszące im to niekiedy codzienny widok polskich kamienic i innych obiektów. Często zabezpieczone przed spadnięciem ich części przez specjalne siatki i drewniane zapory u podstaw budynków .Upływający czas i nieunikniony wpływ degradujących czynników atmosferycznych miał istotny wpływ na opaski. Zaniedbania i nieuczyniona w odpowiednim czasie rzetelna konserwacja ów gzymsów i listw spowodowała krótszy czas życia elementów. Brak wymiany opierzeń z blach i zaklejania ubytków i spękań przyczynił się do zniszczenia opasek okiennych. Poza tym właściwości gipsu same w sobie dobiły gwoździa do trumny .Gips jest materiałem chłonącym wodę co bez odpowiedniego zabezpieczenia go przed wodą i mrozem wywarło dużą rolę na finalny wygląd i stan na elewacjach .Gipsowe opaski okienne często były zabezpieczone gorącym pokostem który przez wiele dziesięcioleci był barierą dla wody. Niestety nieuchronna korozja metalowych zabezpieczeń ,dziury poczynione przez rdzę i wypłukiwanie przez wodę zakończyły pewną historię gipsowych opasek okiennych.

Podobna historia ma się co do ciągnionych z zapraw cementowo -wapiennych opasek okiennych elewacyjnych. One równie podobnie jak wyżej wymienione opaski narażone były na działania czynników atmosferycznych .Nie sposób ominąć również wpływu i działań wojennych które odbiły swoje piętno na elewacjach. Uszkodzone opaski i gzymsy nienaprawiane latami chłonęły wodę która w połączeniu z mrozem i wietrzeniem spowodowała rozpadanie się listw okiennych.

Nową kartę w innowacji i technologiach elewacji zaczęły mieć listwy wykonywane ze styropianu,styroduru i podobnym im materiałom. Duży wpływ na zastosowanie takich materiałów podsuwała nowa technologia ociepleń budynków. Zniszczone niekiedy w dużym procencie lico elewacji i nowe wymogi co do klas energetycznych obiektów skłaniała do zastosowania lekkich materiałów izolacyjnych jakim jest styropian. Skoro elewacja została bez ozdobień zaczęto zastanawiać się jakie materiały zastosować aby nie obciążać styropianu pokrytego siatką zatopiona w kleju elewacyjnym .Mimo przy kotwienia styropianu z powłoką ochronną ciężko było wyobrazić sobie zamontowanie,ciągnienie bezpośrednio na nowej elewacji gzymsu czy opaski. Należy pamiętać tu o fizyce i prawach obciążeń i zrywania materiałów .I tu jak okazało się najlepszym materiałem okazał się ten sam materiał co do ociepleń czyli styropian ale o odpowiedniej twardości eps .Opaski styropianowe elewacyjne pokrywane są wyprawka na bazie klejów i żywic akrylowych często zbrojone pasem siatki z włókna szklanego Nadje to elementom dużą wytrzymałość i stosunkowo dużą giętkość opasek i listw okiennych. Dlatego detale architektoniczne okienne mogą mięć długości dostosowane do wysokości okien co ma wpływ na montaż i oszczędność materiałową i finansowa.

Abakus Team – Sztukateria
ul. Agrestowa 10
52-200 Wrocław-Suchy Dwór

Email:

Dział produkcji i montażu:

Zbigniew Wrześniak, tel. +48 501 465 553

Sławomir Kępa, tel. +48 696 442 558